معرفی خطوط تولید

/معرفی خطوط تولید
معرفی خطوط تولید1398/2/1 11:39:02

واحد اسیدشویی شرکت هفت الماس به ظرفیت یک میلیون تن در سال مشغول به فعالیت می باشد. اولین مرحله در تولید ورق های گالوانیزه و روغنی تمیز کردن سطح می باشد که این فرآیند در واحد اسیدشویی صورت می پذیرد. طی این فرآیند، حذف شیمیایی ناخالصی ها از روی ورق فولادی شامل پوسته های اکسیدی و آلودگی های سطحی، به کمک اسید هیدروکلریک انجام می شود.

در شرکت هفت الماس دو واحد‌ نورد رفت و برگشتی (Reverse Mill) چهار و شش غلتکه با ظرفیت تولید یک میلیون تن در سال موجود می باشد. در این خط کاهش ضخامت ورق اسید شویی شده در دمای محیط صورت می گیرد. پس از باز شدن کویل توسط دستگاه کویل باز کن، از قفسه غلتک ها به صورت رفت و برگشتی عبور می کند و در اثر کشش و نیروهای فشاری بین غلتک ها به مقدار مورد نظر کاهش ضخامت پیدا کرده و در پایان به صورت کویل پیچیده می شود. محصولات این خط جهت ادامه فرآیند به سایر خطوط ارسال می گردد.

واحد باز پخت شرکت هفت الماس با ظرفیت 360000 تن در سال مشغول به کار می باشد. در این خط عملیات حرارت دهی و پخت کویل ها به منظور بهبود و یکنواخت سازی ساختار متالورژیکی و همچنین دستیابی به خواص مکانیکی مورد نظر در کوره های مخصوص صورت می پذیرد .کویل ها پس از عملیات حرارت دهی و خنک کاری به واحد تمپر میل منتقل می گردند.

در شرکت هفت الماس دو واحد‌ گالوانیزه به روش غوطه وری گرم با ظرفیت تولید 604000 تن در سال مشغول فعالیت می باشد. کویل های خروجی از خطوط نورد سرد، در خط گالوانیزه شارژ می گردند و پس از چربی زدایی و شستشو وارد کوره های آنیل با اتمسفر محافظ می شود. سپس با عبور از حمام مذاب گالوانیزه، لایه نازکی از مذاب، بر روی ورق می نشیند. در پایان به منظور جلوگيري از شوره زدن ورق گالوانيزه حين انبارش ، عمليات كروماته بر روي آن انجام مي پذیرد.

شرکت صنایع هفت الماس برای اولین بار در کشور، خط تولید ورق گالوالوم با ظرفیت 360000 تن در سال را در سال 1396 به بهره برداری رسانید. کویل های شارژ شده در خط گالوالوم، پس از چربی زدایی و شستشو وارد کوره های آنیل با اتمسفر محافظ می شود. سپس با عبور از حمام مذاب گالوالوم متشکل از 55% وزنی آلومینیوم، 43% روی و 1/5% سیلیسیم، لایه نازکی از گالوالوم بر روی هر دو سطح ورق می نشیند. در پایان نیز به منظور جلوگيري از شوره زدن ورق گالوالوم حين انبارش، عمليات كروماته بر روي آن انجام مي پذیرد. پوشش گالوالوم از هر دو ویژگی مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر خوردگی منحصر به فرد آلومینیم، و نیز رفتار گالوانیکی و فداشونده روی برخوردار است.

خط توليد ورق رنگي شرکت هفت الماس با ظرفیت تولید 200000 تن در سال به صورت خط پوشش دهي غلتكي طراحي گرديده است. در این خط کویل های گالوالوم اسکین شده در خط شارژ شده و پس از چربی زدایی و شستشو به منظور بهبود مقاومت خوردگی و افزایش چسبندگی رنگ به سطح ورق، عملیات کروماته روی آن انجام می پذیرد. در مرحله بعد رنگ آستر (Primer) و رنگ Back Coat به ترتیب روی سطح بالایی و زیرین ورق اعمال و جهت پخت رنگ وارد کوره می گردد. پس از پخت کامل و سرد شدن ورق، رنگ نهایی (Top Coat) روی ورق اعمال و عملیات پخت صورت می گیرد. در پایان به منظور جلوگيري از آسيب ديدن رنگ ، فیلم محافظ از جنس پلي اتيلن يا پلي پروپيلن روي سطح ورق اعمال مي شود.

معرفی خطوط تولید